
Jak wszyscy wiedzą, producenci konsol do gier starają się w każdy możliwy sposób skomplikować proces tworzenia kopii zapasowych gier, wykorzystując niedrogie urządzenia ze znormalizowanymi złączami. Cel jest ten sam: skomplikować procedurę pozyskiwania pirackich kopii. Rezultatem, jak zwykle, jest problem z uruchamianiem gier po zakończeniu ich oficjalnego cyklu życia. Bo producenci nie lubią liczyć się z fanami danej serii gier. A dlaczego? Zyski są i wystarczy. A to, że nowe pokolenia graczy chcą grać, jak zwykle nikomu nie przeszkadza — dla nich są zależne od serwerów gry z 2016 i 2018 roku z mikropłatnościami i licznikami czasu, które przestaną działać, gdy tylko ich serwery zostaną wyłączone ;-).
Podobna sytuacja ma miejsce z grami o wciąż młodym czarodzieju na PS2: druga część została uruchomiona w emulatorze dopiero we wrześniu 2017 roku (prawie 15 lat po premierze gry). A teraz przyszła kolej na Więźnia Azkabanu. Oczywiście powodem tak znacznego odstępu czasu była bardzo osobliwa architektura konsoli i bardzo osobliwy kod programu gry, który twórcom wciąż udało się uruchomić na oryginalnej konsoli.
No to do rzeczy. Na forum emulatora pojawiła się wiadomość, że grę w końcu udało się uruchomić i trochę pograć. W tym celu wydana została łatka dla jednej z najnowszych wersji emulatora w chwili pisania tego artykułu.
Wiadomość ta została sprawdzona przez jednego z przyjaciół naszego projektu — OlegGameChannel, który niedawno ogłosił koniec pracy z grami o świecie Pana Pottera 😉
W rezultacie fakt uruchomienia został zweryfikowany, a poniżej podajemy krótką instrukcję, jakie działania należy zastosować do emulatora.
Zakłada się, że emulator (PCSX2 1.5.0 r2393) jest zainstalowany, minimalnie skonfigurowany i działa w wymaganym języku.
- Pobierz archiwum z łatką (link w oryginalnej dyskusji). W archiwum są dwa pliki: plik łatki i konfigurator.
- Włącz obsługę kodów cheatów i konsolę w ustawieniach emulatora.
- Plik łatki skopiuj do folderu
cheats
w katalogu emulatora (jeśli go nie ma, utwórz). - Plik konfiguratora umieść w katalogu głównym emulatora.
- Uruchom konfigurator.
- Otwórz obraz gry i po uruchomieniu znajdź w konsoli linię CRC = 0x*****, (*****). Zamiast gwiazdek pojawi się cyfrowo-literowy numer gry (np: 7ACF7E03), należy go skopiować.
- Zamknij emulator.
- W folderze cheats zmień nazwę pliku łatki na skopiowany kod (np. 7ACF7E03.pnach)
- Uruchom konfigurator i ustaw plugin wideo zgodnie z zaleceniami (zależnie od sprzętu).
- Uruchom grę i ciesz się rozgrywką! 🙂

Uwaga. Fabułę można całkowicie przejść, ale dla wygody trzeba zapisywać częściej, zwłaszcza w samej grze (raz na dzień gry) 😉
Dodatkowe ustawienia
Przy domyślnych ustawieniach emulatora w grze można zauważyć czarne „artefakty” po prawej stronie ekranu, które są widoczne podczas rysowania świata gry (tj. nie ma ich w menu). Aby je usunąć, należy aktywować funkcję „Frame Buffer Conversion” w ustawieniach zaawansowanych Gsdx.
Dla jasności zrobiono zrzuty ekranu, na których wskazano również inne ustawienia, które były zalecane przez autora łatki na forum (w tej samej wiadomości).
Pomimo tego, że grę w emulatorze można uruchomić jedynie za pomocą „kul”, to sama rozgrywka działa niemal bezproblemowo, w przeciwieństwie do wersji na GameCube’a (uruchomionej w emulatorze Dolphin), gdzie czasami występowały dość poważne problemy z rysowaniem tekstur lub np. gra zawieszała się za każdym razem, gdy pojawiał się HUD (gdzie wyświetlane było „zdrowie” gracza).
Być może najbardziej zauważalnym problemem w wersji na PS2 rozważanym w tym przypadku są czarne „artefakty”, które są zawsze wyświetlane podczas rysowania grafiki 3D (sama rozgrywka) mniej więcej po prawej stronie ekranu. Można to naprawić. Aby to zrobić, należy…

podążaj ścieżką pokazaną na zrzucie ekranu (otwórz ustawienia wtyczki GSDX odpowiedzialnej za grafikę)

Zasadniczo tutaj musimy przynajmniej zaznaczyć opcję «Enable HW hacks» i przejść do «Advanced Settings and Hacks», ale tutaj można również zmienić inne ustawienia, które zaleca autor łatki: ustawić wartość «Mipmapping (Ins)» na «Basic (Fast)», a także jeśli gramy w wyższej rozdzielczości niż oryginalna (jeśli wartość «Internal Resolution» to «2x Native», «3x Native» i wyżej, ale nie tylko «Native»), lepiej zaznaczyć opcję «Large Framebuffer» (by w grze nie pojawiały się poboczne «glitches» związane ze zmianą rozdzielczości). Teraz przejdźmy do «Advanced Settings and Hacks»…

Oto najbardziej cenione ustawienie «Frame Buffer Conversion», które usunie «artifacts».
Wystarczy zaznaczyć pole tutaj, a następnie kliknąć «OK«, a także w głównym oknie ustawień wtyczki kliknąć «ОК».

Pozostała nam jeszcze jedna zalecana rzecz do zrobienia — włączenie funkcji «EE timing hack» (niestety autor dodatku nie zrozumiał, co ona robi, ale autor łatki również zaleca jej aktywację). Aby to zrobić, przejdź do «Emulation Settings«

Przejdź do zakładki «Fixes for Games«. Następnie zaznacz pole u góry «Enable manual corrections«(w naszym przypadku jest to dozwolone, więc nie boimy się ostrzeżeń «[not recommended]«. Następnie zaznacz pole «EE timing hack«, jak pokazano na zrzucie ekranu, a następnie kliknij «OK«.
Być może po zmianie tych ustawień gra działa gorzej. W takim przypadku należy przywrócić ustawienia do pierwotnej pozycji i poszukać przyczyny problemu.
Źródła:
Pomysł umieszczenia, weryfikacja metodologii i dostarczenie wyników: OlegGameChannel
Autor dodatku: vinzochek
Projekt i publikacja: АlехeyMS